FK Náchod s. r. o.

Oficiální stránky fotbalového klubu
FK Náchod s. r. o.
fknachod.sklub.cz

Příští zápas

MFK Trutnov vs FK Náchod s. r. o.

Datum a čas konání: 31.8.2019 17:00
Místo: Stadion Osvobození, Na Lukách 466, 541 01 Trutnov

Vik: „Práce našich trenérů si nesmírně vážím“

Vik: „Práce našich trenérů si nesmírně vážím“

Náchod – Fotbalisté Náchoda mají zájem hrát v příštím ročníku Divizi. Jasně to říká jednatel FK Náchod, podle něhož tato soutěž do Náchoda patří. „Zaslouží si ji naši věrní fanoušci, partneři i hráči,“ je přesvědčen MILAN VIK, jednatel FK Náchod.

 

I přes nedělní klopýtnutí ve Vrchlabí směřuje Náchod vstříc divizi. Zajímalo by mě, jestli Náchod skutečně do divize postoupit chce?

Ano, postup je náš sportovní cíl. Minimálně divize do Náchoda patří. Zaslouží si ji naši věrní fanoušci, partneři i hráči. Na druhou stranu je nám jasné, že náš již tak úzký kádr, v němž některé opory budou končit, se musí posílit tak, abychom v divizi hráli důstojnou roli. Také si je třeba uvědomit, že vyšší soutěž je finančně podstatně náročnější, přesto věřím, že se nám podaří sehnat dostatek prostředků od místních firem tak, abychom vše zvládli i v souladu s provozem mládežnických kategorií a celého klubu.

 

Můžete upřesnit o kolika uvažujete posilách a kteří hráči plánují končit?

Předně chci říct, že současný kádr je základem, na němž chceme stavět, ale je také jasné, že musíme mužstvo doplnit. Kolik to bude hráčů, nebo kteří, to zatím prozrazovat nebudu. Končit naopak budou Ondrové – Szabo a Nejman. S oběma se budou moci fanoušci možná potkávat v B-týmu. U Ondry Szaba jsou to zdravotní problémy a u Ondry Nejmana pak především pracovní.

 

Zatímco A-týmu mužů se daří, dorostenecké týmy se v divizi pohybují na chvostu tabulky. Neznervózňuje vás to s výhledem k dospělým celkům?

Vzhledem k reorganizaci soutěže dorostu, ke které došlo před začátkem tohoto ročníku, se stala druhá liga mnohem náročnější. Navíc náš kádr není tak široký jako u většiny dalších klubů řekněme z velkých měst či vnitrozemí. Obdobné problémy jako my má třeba i pohraniční Varnsdorf. Přesto se naši dorostenci úspěšně zapojují do zápasů A i B mužstva a zde obstojí velmi dobře.

 

Vím, že u žákovských kategorií není prvořadý výsledek a pohled na tabulku, nicméně je to určitý obraz nějaké úrovně. Věříte, že u výchovy mládeže postupujete správným směrem?

Fotbal se všeobecně potýká s úbytkem hráčů, a to i na úkor jiných sportů, to je přirozený vývoj. Alarmující ale je skutečnost, že se mezi dětmi a všeobecně mládeží snižuje zájem o sport na úkor jiných volnočasových aktivit. Z těchto důvodů je i menší výběr dětí, vždyť stačí jen porovnat počty mládežnických mužstev v okrese nebo kraji teď a třeba před 10 – 15 lety. Tím, že je Náchod na okraji republiky, je tento efekt ještě větší. Když ubývají děti, ubývá přirozeně i zájem o to věnovat se jako trenér sportu. Snažíme se děti ke sportu potažmo fotbalu znovu přitáhnout, máme aktivity s OFS Náchod, dále jsme zatraktivnili tréninkový proces programem Coerver, který je velmi úspěšný a reálně, ač je to komerční projekt, nám přitáhl velké množství mladých fotbalistů. Na základě těchto projektů a této práce se náchodský žákovský fotbal brzo vrátí na místa, kam patří.

 

Když zůstanu u mládeže, tak se mezi tou náchodskou pohybují také hráči z Rychnovska a Polska. Mám to chápat tak, že v okrese není dostatek kvalitních hráčů těchto věkových kategorií, nebo spíš narážíte na nezájem mateřských klubů hráče do Náchoda uvolňovat?

Již jsem zmínil všeobecný úbytek dětí a hráčů celkově, to že zde máme hráče z jiných okresů ale i Polska je hlavně důsledek tohoto trendu. Někdy jsou jednání o uvolnění hráčů složitější, ale z 95% je spolupráce s kluby z našeho okresu na velmi dobré a vysoké úrovni a my si jí vážíme.

 

Ohledně mladých fotbalistů bych měl ještě jeden dotaz a částečně jste to už také zmínil. Okresní fotbalový svaz v Náchodě ve spolupráci s jednotlivými oddíly, mezi nimiž je i FK Náchod, rozjel několik projektů na podporu sportující mládeže. Zaregistroval jste, že by už tyto projekty nesly své ovoce a mládežnická základna se rozšířila?

Jistě, zaregistroval. S OFS Náchod jsme před třemi lety založili spolek Bavíme se sportem, který před tím probíhal v rámci FK Náchod. Je zaměřen na pohybové aktivity předškolních dětí formou kroužků v mateřských školách. Zúčastňují a aktivně tam působí i naši trenéři. Spolupráce s OFS je na výborné úrovni, tento a podobné projekty pomáhají vrátit děti tam, kde mají být – na hřištích nebo v halách, prostě ke sportu.

 

Nesmírně důležitý vliv na vývoj mladých hráčů mají trenéři. Máte jich u dětí dostatek, a kde cítíte, že jsou ještě v jejich práci rezervy?

V současné době máme mládežnické kategorie trenérsky pokryty, ale všeobecně trenérů není nikde dostatek. Dnes je doba hektická, téměř vymizela taková ta dobrovolnost, která fungovala před lety. Pokud chcete mít kvalitní lidi, je třeba dnes počítat i s úměrnými náklady. My se snažíme do trénování postupně zapojovat naše odchovance, podporujeme je v jejich trenérském růstu a přispíváme jim na náklady na tento profesní růst. Práce našich trenérů si vážím, tráví s dětmi spoustu svého volného času v týdnu i o víkendech, a to skutečně za pár korun.

 

Předchozí otázku položím ještě trochu jinak. Máte třeba zpětnou vazbu od rodičů na práci trenérů?

Jistě. Již jsem zmínil například projekt Coerver nebo zmíním projekt týmu Náchodsko, které jsou hodnoceny velmi kladně. Celkově je práce trenérů vnímána pozitivně, většina rodičů je soudných a vědí, jakou práci trenéři ve svém volném čase dětem věnují.

 

Když už jsme nakousli téma rodiče. Jak je to vůbec s komunikací vedení oddílu směrem k rodičům?

Za komunikaci je odpovědný trenér dané kategorie spolu s vedoucím trenérem mládeže, který má komunikaci směrem k rodičům ve své „gesci“. Trenéři dle potřeby organizují s rodiči informativní schůzky, rodiče se zapojují i do dění tak, že zastávají například funkce vedoucích týmů. Snažíme se také, alespoň jednou za rok, se s jednotlivými ročníky sejít i na úrovní vedení klubu. Těší nás spolupráce s nimi, mnozí z nich podporují mládežnické kategorie i finančními či materiálovými dary, toho si vážíme a děkujeme. Na druhou stranu se najdou tací, kteří si v uvozovkách myslí, že nejlepší trenéři jsou oni a jedině oni mají doma Messiho nebo Ronalda, tam bývá spolupráce někdy složitější. Na druhou stranu se mohou přímo aktivně zapojit do práce, rádi je v tom podpoříme jako další trenéry.

 

U rodičů bych ještě zůstal. Máte jako oddíl nastavené hranice trenér vs. rodič?

Již od roku 2014 má klub svůj kodex trenéra a kodex rodiče. Tímto kodexem se mají všichni řídit. Celý text naleznete přímo na stadionu v Bělovsi, kde je vyvěšen přímo ve vitríně u vstupu, jakož i na našich webových stránkách. Za mě je situace zcela jasná. Trenér je trenér, má svoji funkci a odpovědnost, rodič je rodič a má také svoji „funkci a odpovědnost“. Zde jsou jasně rozdělené působnosti. Učitelům se přeci do práce také nemluví. Pokud ano, mohou rodiče učit děti doma sami, no a stejné je to s fotbalem.

 

Poslední otázka směruje k běžným starostem. Co vás jako klub nejvíce trápí nebo s čím máte problémy?

Asi nebudu první, který zmíní financování sportu ze strany státu. Víte, jaké sport zažíval a zažívá problémy v posledním roce, situace se stále nezlepšila a není zcela jasná struktura podpory. Osobně si myslím, a několikrát jsem to již zmiňoval, že právě stát musí být největším podporovatelem sportu a sportovních aktivit, jde vlastně o zdraví nás všech a hlavně naší budoucí generace. V tomto jsme bohužel na chvostu v Evropské unii.  Proto si nesmírně vážíme spolupráce s městem Náchod a dalšími sponzory i partnery, kteří nás trvale podporují. Bez nich by bohužel sport všeobecně dělat nešel.

No a v poslední době jsme narazili na další příznačný problém dnešní doby, jímž je zneužití medií za účelem dehonestace práce našich trenérů a tím následně klubu jako celku. Vzniká „nezávislý“ článek připravovaný jedním z našich bývalých trenérů, se kterým jsme se museli v minulém roce rozloučit, kde se pravda ohýbá, přizpůsobuje a směřuje tak, aby někoho likvidovala (v tomto případě i za přispění zhrzeného rodiče). Pak si řeknete – fakt je novinařina nezávislá nebo ten, kdo může něco publikovat, má moc se veřejně mstít Je to morální? No nic v každém případě je to příběh, k němuž mám veškeré podklady na téma: „Nezávislá novinařina po Česku“, rád Vám je předám. Myslím, že to je skutečně zajímavé téma.

 

Diskuze

Události

07.09.2019 17:00
FKN vs FK Letohrad; Divize C; 5. kolo; Náchod
21.09.2019 16:30
FKN vs FK Velké Hamry; Divize C; 7. kolo; Náchod
05.10.2019 16:00
FKN vs TJ Sokol Libiš; Divize C; 9. kolo; Náchod
19.10.2019 15:30
FKN vs TJ Dvůr Králové n/Labem; Divize C; 11. kolo; Náchod
02.11.2019 14:00
FKN vs FK Kolín; Divize C; 13. kolo; Náchod

Tabulka

1. FK Náchod s. r. o. 3 11:1 9
2. SK Vysoké Mýto z. s. 3 10:2 9
3. SK Benátky nad Jizerou 3 6:1 9
4. FC Hlinsko, z. s. 3 9:5 6
5. FK Velké Hamry 3 5:4 6
6. FK Letohrad 3 3:5 5
7. TJ Dvůr Králové nad.. 3 6:2 4
8. Sportovní sdružení.. 3 4:2 3
9. SK Poříčany 3 6:8 3
10. FK Čáslav, a. s. 3 5:8 3
11. Sparta Kutná Hora, o... 3 3:7 3
12. MFK Trutnov 3 1:5 3
13. SK Polaban Nymburk, s.. 3 1:7 3
14. FC Horky nad Jizerou 3 1:8 3
15. FK Kolín, a. s. 3 2:5 2
16. TJ Sokol Libiš 3 3:6 1

Kompletní tabulka

Poslední zápas

FK Náchod s. r. o.
FC Horky nad Jizerou
3:0
Podrobnosti

Střelci týmu

3 góly

Patrik Simon

2 góly

Jan Pražák

1 gól

Martin Malý

1 gól

Matěj Jahoda

1 gól

Lukáš Hlava

Nejbližší narozeniny

27.08.2019 Zdeněk Samko (44)
06.09.2019 Ondřej Lukáš (16)
07.09.2019 David Pilc (13)
08.09.2019 Andrij Stenavski (25)
10.09.2019 Alexandr Antoš (11)

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Město Náchod Primátor a. s. Mados s.r.o. CDS s. r. o. Náchod Philipp sportovní trávníky Jako - sportovní vybavení Repon AM Gnol Fortuna AEROTEC Metal Conditioner SAAR GUMMI CZECH Internet i2
Ducháč OZ
Rivet Factory DRANA WIKOV Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy

Počet návštěv: 291586
Posledních 30 dnů: 10255 | Posledních 7 dnů: 2778 | Poslední den: 566

© 2019 FK Náchod s. r. o. | Všechna práva vyhrazena | fotbal@fknachod.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne